DOLAR 5,9386
EURO 6,5429
ALTIN 298,9
BIST 119.802
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Yağışlı

Türk Arşivciler Derneği’nden ABD’nin skandal kararına kınama

ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin Ermeni iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesine, diğer bazı ülkelerde parlamentolarda görüşülen benzer kararlara karşı çıktığımız gerekçelerle itiraz etmekteyiz. Üçüncü ülkelerin parlamentolarının siyasi niteliği apaçık ortadadır.

Türk Arşivciler Derneği’nden ABD’nin skandal kararına kınama

Türk Arşivciler Derneği’nden ABD’nin skandal kararına kınama

Türk Arşivciler Derneği, ABD Temsilciler Meclisinin sözde Ermeni soykırımına yönelik aldığı kararı kınadı.

Türk Arşivciler Derneği tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, 1915 olaylarıyla ilgili tüm verilerin açık olduğu anımsatılarak, Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmekten korkmadığı belirtildi.

İşte Türk Arşivciler Derneği’nin açıklamasının tam metni:

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ’NİN KARARINI KINIYORUZ!

ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin Ermeni iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesine, diğer bazı ülkelerde parlamentolarda görüşülen benzer kararlara karşı çıktığımız gerekçelerle itiraz etmekteyiz. Üçüncü ülkelerin parlamentolarının siyasi niteliği apaçık ortadadır. Parlamentolar gibi siyasi organların tarihi konularda karar alma yetkisi olmadığı ve tarihin tarihçiler tarafından yazılması gerektiği hususları üzerine özellikle vurgu yapmak istiyoruz. Bu karar tasarıları soykırımı hafife almaktadır. Tarihte yaşanan büyük acıların hepsi soykırım olarak nitelendirilemez. Soykırım konusundaki kararlar ancak uluslararası hukuka uygun kurulan uluslararası mahkemelerce alınabilmelidir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında Türkler, Ermen􏰀ler ve d􏰀ğer m􏰀lletler büyük acılar yaşamışlardır. Türk􏰀ye, Ermen􏰀ler􏰀n I. Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları acıların farkındadır. Ancak, savaş sırasında çok daha fazla sayıda Türk aynı acıları çekm􏰀ş, b􏰀rçokları da hayatını kaybetm􏰀şt􏰀r. Türk􏰀ye, herhang􏰀 b􏰀r grup 􏰀ç􏰀n bu dönem􏰀n traj􏰀k sonuçlarını küçümsemeden, söz konusu trajed􏰀n􏰀n tek taraflı b􏰀r şek􏰀lde b􏰀r grubun d􏰀ğer􏰀ne karşı 􏰀şled􏰀ğ􏰀 soykırım olarak takd􏰀m ed􏰀lmes􏰀ne karşı çıkmaktadır.

Türkiye geçmişiyle yüzleşmekten korkmadığı gibi 1915’te yaşananları tartışmaya hazırdır. Konuyla ilgili olarak Türkiye’nin arşivleri dünyanın her tarafından gelen araştırmacılara açıktır. Konuyla ilgili üçüncü ülkelerdeki arşivlerinden de yararlanarak 1915 olayları konusunda yeni araştırmalar yapılmalıdır.

Ayrıca, birçok tarihçi, derin acı sonuçlar doğursa da 1915 Olaylarının soykırım tarifi içine sokulamayacağını, sadece Ermenilerin acılarına odaklanılarak Müslüman nüfusun çektiği acıların görmezlikten gelinmesinin tarihi gerçeklere ve hakkaniyete uygun olmadığını vurgulamaktadır. Her zaman bu tür iddialar karşısında Türk Arşivlerin açık olduğunu söylemekteyiz ve görevin tarihçilerde olduğunu belirtiyoruz. Siyaseti soysuzlaştıran bu tür anlamsız girişimler ancak ve ancak kin ve nefret doğurucu eğilimlere yol açacaktır.

ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin Ermeni iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini, Türk Arşivciler Derneği olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

Türk Arşivciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif TERZİ

Kaynak: Türkgün

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.